16.6 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

16.6 C

ATP Finals: Ο Τιμ…εξολόθρευσε τον Τζόκοβιτς

Ο Ντομινίκ Τιμ με ένα απίστευτο παιχνίδι απέναντι στο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε με 2-1 σετ, «σφραγίζοντας» το εισιτήριο του για τα ημιτελικά των ATP Finals.

Στο καλύτερο ίσως παιχνίδι της φετινής χρονιάς στο τένις από πλευράς θεάματος όσο και ποιότητας, ο Ντόμινικ Τιμ πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Νόβακ Τζόκοβιτς, κατέκτησε την πρωτιά στο γκρουπ «Μπιόρν Μποργκ» και εξασφάλισε μια θέση στα ημιτελικά των ATP Finals.

Ο 26χρονος Αυστριακός βρέθηκε σε καταπληκτική βραδιά και παρά τις προσπάθειες του Τζόκοβιτς, που πήρε μάλιστα και το πρώτο σετ του αγώνα, να επανέλθει στο ματς, ο Τιμ ήταν ανίκητος.

Το τελικό 6-7 (5), 6-3, 7-6 (5) δείχνει πόσο κλειστό ήταν το ματς. Θα πρέπει να επισημανθεί ότι μέχρι το συγκεκριμένο ματς ο Τζόκοβιτς είχε ρεκόρ 3-0 απέναντι στον Τιμ σε σκληρές επιφάνειες, ωστόσο ο Αυστριακός πέτυχε την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε παιχνίδια με αντίπαλο τον Σέρβο.