17.5 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

17.5 C

5ος Φειδιππίδειος Δρόμος: Νικητής ο Σάγκαν-Πρώτος Έλληνας ο Άλκης Μπο

Ο Πολωνός Λούκας Σάγκαν είναι ο μεγάλος νικητής του 5ου Φειδιππείδιου Άθλου, συντρίβοντας το ρεκόρ διαδρομής. Πρώτος Έλληνας ο Άλκης Μπο ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Ο Πολωνός Λούκας Σάγκαν με χρόνο 69 ώρες 22 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα, είναι ο μεγάλος νικητής του 5ου Φειδιππείδιου Δρόμου, ολοκληρώνοντας μάλιστα τη διαδρομή των 490 χιλιμέτρων με ρεκόρ αγώνα. Ο καλύτερος χρόνος που είχε σημειωθεί μέχρι σήμερα ήταν το 2016 από τον Μπρέντα Γκουαγιάρδο με 74.35.43. Δεύτερος πέρασε τον τερματισμό 12 ώρες 40 λεπτά αργότερα ήταν ο Γάλλος Ζαν Λουί Βιντάλ με χρόνο 82.02.13.

Η τρίτη θέση ανήκει στην Ελλάδα και τον Άλκη Μπο ο οποίος ολοκλήρωσε την τιτάνια προσπάθεια του σε 85.15.48. Η όμορφη στιγμή του αγώνα ήταν ο παράλληλος τερματισμός άλλων δύο Ελλήνων υπεραθλητών. Ο Γιώργος “Τεμόν ΑΕΚ” Ζαχαριάδης μαζί με τον Νίκο Κόντη έφτασαν μαζί στη γραμμή του τερματισμού με κοινό χρόνο 88.33.11. Μάλιστα ο Ζαχαριάδης κατέχει κι ένα προσωπικό ρεκόρ, καθώς έχει λάβει μέρος και στους πέντε αγώνες καταφέρνοντας μάλιστα να τερματίσει σε όλους.

Η μοναδική γυναίκα που έλαβε μέρος στον 5ο Φειδιππείδιο Δρόμο, η Τίνα Άντερσεν από τη Δανία τελείωσε τον αγώνα σε χρόνο 98.57.20. Τελευταίος τερμάτισε την Τρίτη λίγο πριν από τις 12, ο Μύλωνας Πολυχρόνης σε 101 ώρες 13 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα.

Στον αγώνα είχαν δηλώσει συμμετοχή συνολικά 42 αθλητές, στην αφετηρία πήραν εκκίνηση οι 37 ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα εγκατέλειψαν 17 αθλητές. Τη γραμμή του τερματισμού πέρασαν μόλις 20 δρομείς.

Η τελετή λήξης του αγώνα με τη βράβευση των τριών νικητών στους άνδρες και της μοναδικής γυναικείας συμμετοχής, θα γίνει στις 18:00 στην αίθουσα ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΘΗΝΑ του Πολιτιστικού Κέντρου Μελίνα, στον Κεραμικό.