19.5 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

19.5 C

Μπακς – Μπλέιζερς 137-129 με triple-double του Αντετοκούνμπο

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει το δεύτερο φετινό του triple-double, οι Μπακς επιβλήθηκαν με 137-129 των Μπλέιζερς.

Ο Αντετοκούνμπο στο παιχνίδι με τους Μπλέιζερς ήταν άστοχος αλλά βρήκε και πάλι τον τρόπο να οδηγήσει τους Μπακς σε μία δύσκολη νίκη με 137-129 επί των Μπλέιζερς.

Ο Γιάννης άλλους τρόπους στο παιχνίδι του για να βοηθήσει την ομάδα και τους συμπαίκτες του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 8/20 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/10 βολές, 19 ριμπάουντ και 15 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Έρικ Μπλέντσο με 30 πόντους και 6 ασίστ ήταν καθοριστικός κρίκος στην επίτευξη της νίκης, με τον Πατ Κόναγκτον να προσθέτει 18 και τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο άλλους 16 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 37 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Σκαλ Λαμπισιέρ 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Καρμέλο Άντονι 18 πόντους, αλλά με 6/15 σουτ.

Οι Μπακς ξεκίνησαν τον αγώνα δυνατά και προηγήθηκαν με 17-6, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 37-27. Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι ανέβασε κι άλλο τη διαφορά , φτάνοντας την στο +19 (59-40), με το Πόρτλαντ να μειώνει σε 72-58 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι Μπακς έδειχναν να έχουν επιβάλλει το ρυθμό τους αλλά οι Μπλέιζερς είχαν ακόμα…οξυγόνο. ωστόσο αρνήθηκαν να πετάξουν λευκή πετσέτα. Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 117-115 με 7.5 λεπτά να μένουν για το τέλος. Στο σημείο αυτό όμως το Μιλγουόκι δεν πανικοβλήθηκε, απάντησε με ένα επιμέρους σκορ16-4 πήγε το σκορ στο 133-119, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι και φτάνοντας τελικά στη νίκη.