22.2 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

22.2 C

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε ξανά τον Τζόκοβιτς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή στον αγώνα με τον Νόβακ Τζόκοβιτς και πέρασε στον τελικό του Mubadala World Tennis Championship.

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών λύγισε τον 32χρονο Σέρβο με 3-6, 7-6(4), 6-3 σε 2 ώρες και 7 λεπτά και θα περιμένει Ράφα Ναδάλ ή Καρέν Χατσάνοφ.

Παρότι η αναμέτρηση ήταν φιλική, ο Στεφ έδειξε για άλλη μια φορά ότι έχει νοοτροπία νικητή και δεν χάνει την αυτοπεποίθησή του ακόμα και όταν όλα «στραβώνουν».

Ο Νόλε μπήκε δυνατά στον αγώνα και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες, όμως ο Στεφ βρήκε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 5-1 στο δεύτερο.

Ο νεαρός τενίστας δεν έκανε το ίδιο λάθος και «έγραψε» το 1-1 εκμεταλλευόμενος το δεύτερο σετ πόιντ του.

Το μομέντουμ είχε περάσει πλέον στην πλευρά του και όχι μόνο πέτυχε με το καλημέρα μπρέικ (2-0), αλλά είχε δύο φορές (στο 2-0 και στο 4-2) την ευκαιρία να πάρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. «Πέταξε», ωστόσο, συνολικά τέσσερα μπρέικ πόιντ.

Ο Στέφανος στο μεταξύ σφράγισε την πρόκριση όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4.

Ο τελικός θα διεξαχθεί αύριο στις 17.00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6.