21.3 C
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

21.3 C

Ο ΠΑΟ επέστρεψε στις νίκες- 96-81 τη Ζενίτ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 91-86 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το ματς παίρνοντας προβάδισμα 22 πόντους (30-8 στο 9’) μια και η Ζενίτ ήταν απίστευτα άστοχη και ασύνδετη.

Κι όμως στη συνέχεια οι Ρώσοι με τον Αλμπισί και τον Αγιόν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, αλλά και με έξυπνη τακτική πάνω στον Καλάθη στην άμυνα ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να κάνει κακές επιθέσεις από την περιφέρεια και μείωσαν σε 42-40 στο 19’ με τον Τόμας να ευστοχεί σε τρίποντο από το κέντρο και να κάνει το 46-40 με την εκπνοή του δευτέρου δεκάλεπτου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε τον Παναθηναϊκό να αποκτά τον έλεγχο κυρίως με τον Ράις στο δεύτερο μισό, ενώ η Ζενίτ στο πρώτο μισό με τον Αγιόν είχε «στριμώξει» τους γηπεδούχους.

Ο Παππάς έδωσε λύσεις στην άμυνα πιέζοντας τον Χόλινς κάνοντας καταπληκτική δουλειά και οι «πράσινοι» κατάφεραν να επιβάλουν το παιχνίδι τους με τον Τόμας να είναι «καυτός» σκοράροντας από την περιφέρεια.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 93-77 και πήραν… παράσταση νίκης φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 96-81
Τα δεκάλεπτα: 30-11, 46-40, 71-60, 96-81

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 27 (3/6 δ., 5/6 τρ., 6/6 βολ., 6 ρ., 3 λ.), Ράις 15 (4/6 δ., 1/5 τρ., 4/4 βολ., 5 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (8 ρ., 6 λ.), Ράουτινς 6 (2), Παππάς 4, Τζόνσον 5 (0/4 τρ., 4 ρ, 3 κλ., 3 κοψ), Φριντέτ 2, Καλάθης 9 (3/7 δ., 1/2 τρ., 0/2 βολ., 3 ρ., 9 ασίστ, 2 κλ., 6 λ.), Ουάιλι 4, Μήτογλου 11, Μπεντίλ 4 ( 5 ρ.).

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Αλμπισί 7 (7 ασίστ, 4 λ.), Πονκρασόφ 7 (5 ρ.), Χόλινς 7 (1), Τόμας 10 (1), Μπαλάσοφ, Κοστόφ 4 (5 ασίστ), Πούσκοφ 3 (1), Τρούσκιν 6 (2), Βορόνοφ 5 (1), Ζούμπκοφ 3 (1/4 τρ.), Αμπρομάιτις 8 (2), Αγιόν 21 (10/14 δ., 1/4 βολ., 3 ασίστ).