28.5 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

28.5 C

Ήττα για τον Ολυμπιακό από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Την ήττα με σκορ 93-77 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Ισπανία για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας στο μπάσκετ.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Πάντερ και Κόνιαρη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ χαμηλό ρυθμό, με κακές και άστοχες επιθετικές επιλογές και από τις δύο ομάδες στα πρώτα πέντε λεπτά, με το σκορ να ήταν στα… τάρταρα (6-4). Με τα τρίποντα των Τέιλορ και Καμπάτσο, η Ρεάλ ξέφυγε (12-4), με τον Πρίντεζη να απαντά και να μειώνει (12-8).

Το ίδιο επιθετική ήταν η Ρεάλ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να αλλάζει προς το… χειρότερο, καθώς έπαιζε άμυνα με τα… μάτια και έτσι η διαφορά αρχικά πήγε στο +14 (29-15), με τους Κάρολ και Τόμπκινς να την εκτοξεύουν στο +19 (39-20), στο 16’.

Η μόνη αντίδραση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά ήταν δύο εύστοχες βολές από τον Τόμπκινς, με τους παίκτες του Κεμζούρα να ελέγχουν τα ριμπάουντ και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο -11 (41-30).

Μέχρι τα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους έμεινε ο Ολυμπιακός σχεδόν… κοντά στο ματς, όταν το τρίποντο του Κόνιαρη έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (43-34).

Με κάποιες… εκλάμψεις του Ρότσεστι, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν (62-46), όμως η απάντηση των Ισπανών ήταν απανωτά τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ για το +24 (70-48), με το οποίο έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο.

Πιο ελεύθερο έγινε το ματς στην τέταρτη περίοδο, με τον Κοζέρ να ήταν πολύ «καυτός» και να στέλνει τη Ρεάλ ακόμη και στο +26 (74-48), με τον Γάλλο να τη συντηρεί πάνω από τους 20 πόντους (76-51), μέχρι το 32’.

Εκεί, ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο δυνατά, πίεσε περισσότερο στην άμυνα και με την τριπλέτα Ριντ, Κόνιαρη και Βεζένκοβ μείωσε στο -14 (79-65), στα μισά, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να κρατά εκεί τη διαφορά (84-70), στο 38’. Μέχρι τη λήξη, δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με την ομάδα του Πειραιά να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77
ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 18 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ράντολφ 15 (4/9 τρίποντα), Φερνάντεθ 10 (2), Καμπάσο 15 (3 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Λαπροβίτολα (0/5 σουτ), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Κάρολ 4, Ταβάρες 6 (10 ριμπάουντ), Μίκι 8 (5 ριμπάουντ), Τόμπκινς 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 3 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Ρότσεστι 11 (1 τρίποντο, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντγουιν, Πολ 3 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/2 βολές), Κόνιαρης 6 (2), Τσέρι 12 (2), Μιλουτίνοβ 6 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2 (5 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 3 (1), Ριντ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ).