Στο Αγρίνιο θα φιλοξενηθεί τον προσεχή Σεπτέμβριο το πανελλήνιο πρωτάθλημα Άρσης Βαρών όλων των κατηγοριών.
Η ΕΟΑΒ ενημέρωσε σχετικά τον Δήμο Αγρινίου αλλά και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος για την απόφαση του ΔΣ της να αναθέσει στην πόλη τη μεγάλη αυτή διοργάνωση.
Άλλωστε πρόσφατα ο πρόεδρος της ΕΟΑΒ Πύρρος Δήμας επισκέφτηκε την πόλη και συζήτησε τόσο αυτό όσο και άλλα θέματα με τον δήμαρχο.
«Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον πρόεδρο της Ε.Ο.Α.Β Πύρρο Δήμα και τον Γενικό Γραμματέα Φώτη Καϋμενάκη για την ανταπόκριση στο αίτημα του Δήμου Αγρινίου.
Πρόκειται για ένα σπουδαίο αθλητικό γεγονός και είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι γιατί η πόλη μας θα φιλοξενήσει την διοργάνωση», ανέφερε σχετικά ο Δήμαρχος Γιώργος Παπαναστασίου.
Ανδρέας Χανιάς