28.1 C
Δευτέρα, 19 Αυγούστου, 2024

28.1 C

Μπαρτσελόνα – Σεβίλλη 3-0: Στον τελικό του Copa del Rey οι μπλαουγκράνα

Με ήρωα τον Τερ Στέγκεν που έπιασε πέναλτι στο 71′ και τον Πικέ που σκόραρε στο 90+4′, η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε 3-0 της Σεβίλλης στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Copa del Rey.

Η Μπαρτσελόνα είναι η πρώτη φιναλίστ του φετινού τελικού του Copa del Rey και αναμένει τον αντίπαλό της, που θα προκύψει από το ζευγάρι Λεβάντε – Αθλέτικ Μπιλμπάο (1-1 το πρώτο ματς στο “Σαν Μαμές”, στο παιχνίδι που θα διεξαχθεί το βράδυ της Πέμπτης.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ανέτρεψε την ήττα της με 2-0 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” στον πρώτο ημιτελικό καθώς επικράτησε με το ίδιο σκορ στο “Καμπ Νόου” στην κανονική διάρκεια του αγώνα και οδήγησε το ματς σε ημίωρη παράταση όπου εκεί πέτυχε το χρυσό τέρμα ο Μάρτιν Μπρέιθγουεϊτ στο 95′.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα (78′ Φίρπο), Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς (78′ Μορίμπα), Ντε Γιονγκ, Ντεστ (63′ Γκριεζμάν), Πέδρι (89′ Μπρέιθγουεϊτ), Άλμπα, Μέσι, Ντεμπελέ (89′ Τρινκάο)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Βιδάλ (54′ Νάβας), Κουντέ, Κάρλος, Ακούνα (54′ Ρέκικ), Χορδάν (106′ Μουνίρ), Τόρες (62′ Οκάμπος), Φερνάντο, Σούσο (79′ Γκόμες), Εν-Νεσιρί, Ντε Γιονγκ (54′ Ράκιτιτς)