27.6 C
Σάββατο, 29 Ιουνίου, 2024

27.6 C

Στα προημιτελικά του Mexican Open προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Καταιγιστικός ο Στέφανος Τσιτσιπάς, επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) σε 57 λεπτά του Τζον Ίσνερ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του τουρνουά του Ακαπούλκο.

Το Νο1 του ταμπλό στο Ακαπούλκο, δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να τον απειλήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες στο σερβίς, ενώ αντίθετα ο Στέφανος ήταν μόνιμος κίνδυνος στα service game του 35χρονου Αμερικανού, ολοκληρώνοντας το ματς με τρία breaks.

Στα προημιτελικά της ATP 500 διοργάνωσης, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον κακό του δαίμονα στα juniors, Φίλιξ-Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε 6-3, 6-4 τον Σεμπάστιαν Κόρντα.

Τσιτσιπάς και Αλιασίμ έχουν συναντηθεί 4 φορές σε επίπεδο ανδρών και το σκορ είναι 2-2, όπου ο Τσιτσιπάς έχει κερδίσει τα δύο τελευταία ραντεβού τους (Σαγκάη 2019, Μασσαλία 2020).