37.4 C
Παρασκευή, 16 Αυγούστου, 2024

37.4 C

Ο Giannis οδηγεί τους Μπακς και γράφει Ιστορία

Με πρωταγωνιστή για ακόμη μία βραδυά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μιλγουόκι Μπακς, επικράτησαν των Φιλαδέλφεια 76ερς με 132-94 κι έφθασαν στις 37 νίκες στο εφετινό ΝΒΑ, ενώ μετρούν και 22 ήττες.

Ο Έλληνας άσος, ο οποίος έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην Ιστορία των «ελαφιών» και βρίσκεται πίσω μόνο από τον «θρύλο» Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, βελτίωσε αισθητά την απόδοση του στην τρίτη περίοδο, ενώ στα συνολικά σχεδόν 24 λεπτά που αγωνίσθηκε, σημείωσε 24 πόντους, μάζεψε 14 ριμπάουντ και μοίρασε επτά ασίστ. Οσον αφορά στον αδελφό του, Θανάση, έπαιξε 10,5 λεπτά και τελείωσε τον αγώνα με τέσσερις πόντους, ισάριθμες ασίστ και πέντε ριμπάουντ.

Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ήταν και ο Πόρτις με 17 πόντους, ενώ σημαμαντική βοήθεια, προσέφεραν οι Φορμπς (13π.), Χόλιντεϊ (12π.) και Κονατον (11π.). Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μίλτον και Μάξεϊ με 15 πόντους έκαστος.