back to top
23.7 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

23.7 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Roland Garros: Πρεμιέρα 2ου γύρου με Τσιτσιπά

Διαβάστε επίσης

Τρεις πρώην πρωταθλητές του ATP Finals, Τσιτσιπάς, Μεντβέντεφ και Ζβέρεφ ρίχνονται στη μάχη του 2ου γύρου στο Roland Garros την Τετάρτη, καταλαμβάνοντας τα δύο μεγάλα courts των εγκαταστάσεων στο Παρίσι.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, μετά την πρεμιέρα του κόντρα στον Ζέρεμι Σαρντί, το μεσημέρι (15:30GR) θα αντιμετωπίσει τον 24χρονο Ισπανό, Νο103 της παγκόσμιας κατάταξης, Πέδρο Μαρτίνεζ ο οποίος έκανε την έκπληξη στην πρεμιέρα αποκλείοντας τον φορμαρισμένο Σεμπάστιαν Κόρντα με 3-0 σετ.

Λογικά ο Έλληνας πρωταθλητής δεν θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα στο Suzanne Lenglen και στον 3ο γύρο θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Κραϊνοβιτς-Ίσνερ που αγωνίζονται την ίδια ώρα.

Στο ξεκίνημα της ημέρας στο ίδιο γήπεδο (12:00GR), ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ θα αντιμετωπίσει τον Ρομάν Σάφιουλιν, Νο182 στον κόσμο και είναι ξεκάθαρο φαβορί για την είσοδο στους “32” όπου διασταυρώνεται με έναν Σέρβο εκ των Τζέρε-Κετσμάνοβιτς.

Στο Philippe Chatrier θα αγωνιστεί το Νο2 του ταμπλό και του κόσμου, Ντανίλ Μεντβέντεφ κόντρα στον Αμερικανό, Νο52 στον κόσμο, Τόμι Πολ που προέρχεται από την ημιτελική κούρσα στην Πάρμα την περασμένη εβδομάδα.

Το παιχνίδι που ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα των αγώνων είναι αυτό ανάμεσα στον Κάρεν Χατσάνοφ και τον Κέι Νισικόρι (15:00GR) στο κεντρικό court.

Στις γυναίκες, η Σερίνα Γουίλιαμς θα έχει απαιτητικό ματς απέναντι στη Μιχαέλα Μπουζουαρνέσκου (17:00GR), στην προσπάθεια της Αμερικανίδας για τον 24ο τίτλο Grand Slam της καριέρας της.

Court Philippe Chatrier (έναρξη πρώτου αγώνα στις 13:00GR)
1) Harmony Tan v. Marketa Vondrousova [20]
2) Karen Khachanov [23] v. Kei Nishikori
(όχι πριν τις 17:00GR)
3) Serena Williams [7] v. Mihaela Buzarnescu
(όχι πριν τις 22:00GR)
4) Tommy Paul v. Daniil Medvedev [2]

Court Suzanne Lenglen (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Alexander Zverev [6] v. Roman Safiullin
2) Polona Hercog v. Caroline Garcia
3) Stefanos Tsitsipas [5] v. Pedro Martinez
4) Aliaksandra Sasnovich v. Aryna Sabalenka [3]

Court Simonne Mathieu (έναρξη πρώτου αγώνα στις 12:00GR)
1) Daria Kasatkina v. Belinda Bencic [10]
2) Henri Laaksonen v. Roberto Bautista Agut [11]
3) Victoria Azarenka [15] v. Clara Tauson
(όχι πριν τις 18:00GR)
4) Enzo Couacaud v. Pablo Carreno Busta [12]

Πηγή-tennis24

Απόστολος Βαξεβανέλλης

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
ΑΘΗΝΑ +
spot_img

Συμβαίνει στην Αθήνα