Σημαντικές αλλαγές σε ζητήματα που έχουν να κάνουν με το εργασιακό καθεστώς των συμβασιούχων φέρνουν τροπολογίες που κατέθεσε το υπουργείο Εσωτερικών.
Η σημαντικότερη τροπολογία αφορά τις σχολικές καθαρίστριες καθώς τις εξαιρεί από τις διατάξεις του Π.Δ. Παυλόπουλου σχετικά με τις ανανεώσεις των συμβάσεων τους. Να σημειωθεί ότι το Π.Δ. Παυλόπουλου απαγορεύει την ανανέωση των συμβάσεων πέραν των 24 μηνών. Ωστόσο με την τροπολογία αυτή οι σχολικές καθαρίστριες μπορούν να ανανεώσουν τις συμβάσεις τους χωρίς περιορισμούς.
Σε άλλη τροπολογία που αφορά τους συμβασιούχους στους Παιδικούς Σταθμούς προβλέπεται ότι μπορούν να υπογράψουν 12μηνες συμβάσεις οι οποίες μπορούν να παραταθούν μέχρι το τέλος του προγράμματος.
Επίσης παρατάχθηκε η εργασία των συμβασιούχων Covid μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου ενώ παράταση δόθηκε και στους δημάρχους σχετικά με τις προσλήψεις συμβασιούχων που θέλουν να κάνουν το 2022. Η παράταση είναι μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου και έχει να κάνει με τον προγραμματισμό των προσλήψεων.
Γιώργος Μανουσακάκης