29.5 C
Κυριακή, 28 Ιουλίου, 2024

29.5 C

Παραολυμπιακοί 2020: Χάλκινο μετάλλιο στην άρση βαρών ο Μπακοχρήστος

Το τρίτο της μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε η Ελλάδα, καθώς ο Δημήτρης Μπακοχρήστος πήρε την τρίτη θέση στην κατηγορία των 54 κιλών της άρσης βαρών σε πάγκο.

Ο Έλληνας αθλητής πήρε το χάλκινο μετάλλιο καθώς σήκωσε 165κ., ενώ το χρυσό κατέκτησε ο Καζάκος Ντεγκτιάρεφ με 174κ. και το ασημένιο μετάλλιο ο Γάλλος Μπουρλόν με 165κ.

Ο αγώνας του Μπακοχρήστου ήταν άψογος, καθώς είχε τρεις έγκυρες προσπάθειες (157κ., 163κ., και 165κ.). Η τρίτη προσπάθεια ήταν αυτή που του χάρισε το μετάλλιο, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής στάθηκε άτυχος, καθώς ο Μπουρλόν ήταν μερικά γραμμάρια πιο ελαφρύς (52.95, αντί 53.10) και φόρεσε αυτός το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Μπακοχρήστος για δεύτερη συνεχόμενη φορά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατακτά το χάλκινο μετάλλιο, καθώς είχε προηγηθεί οι Αγώνες στο Ρίο.