Αντιρατσιστικό συλλαλητήριο πραγματοποιήθηκε στο κέντρο της Αθήνας έπειτα από κάλεσμα της “Κίνησης Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή” (ΚΕΕΡΦΑ).
Οι διαδηλωτές συγκεντρώθηκαν στην οδό Σταδίου, στο ύψος της οδού Αιόλου, κρατώντας πανό και φωνάζοντας αντιρατσιστικά συνθήματα, ενώ έγιναν και παρεμβάσεις μέσω μικροφώνου από εκπροσώπους της ΚΕΕΡΦΑ, κοινοτήτων μεταναστών και φοιτητικών συλλόγων.
Ένταση επικράτησε όταν οι διαδηλωτές επιχείρησαν να κάνουν πορεία και οι αστυνομικές δυνάμεις δεν τους επέτρεψαν να κλείσουν όλη τη Σταδίου, κάνοντας χρήση χημικών δακρυγόνων.
Πορεία τελικά έγινε, ωστόσο κατά τη διάρκεια της οι αστυνομικές δυνάμεις προχωρούσαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε, εκ νέου, χρήση δακρυγόνων, προκειμένου να περιορίσουν τη διαδήλωση σε δύο λωρίδες.
Βίκτωρας Αντωνόπουλος