37.4 C
Παρασκευή, 16 Αυγούστου, 2024

37.4 C

Χοκς – Μπακς 120-100: Πάλευε μόνος του ο Αντετοκούνμπο

Δεν μπορούν να βρουν ρυθμό οι Μπακς, που ηττήθηκαν και στην Ατλάντα από τους Χοκς  με 120-100 για να πέσουν στο 6-8. Στους 42 πόντους σταμάτησε ο Τρέι Γιανγκ, με 26 έκλεισε τον αγώνα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, στην όγδοη φετινή ήττα του Μιλγουόκι.

Ο Χοκς μπήκαν στο παιχνίδι προερχόμενοι από έξι σερί ήττες. Οι Τζορτζ Χιλ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον, Μπρουκ Λόπεζ βρίσκονταν εκτός αγώνα. Οι Χοκς άρπαξαν την ευκαιρία και επικράτησαν με 120-100 των Μπακς, ανέβηκαν στο 5-9 (4-1 εντός και 1-8 εκτός έδρας) και έριξαν το Μιλγουόκι στο 6-8 (1-4 εντός και 5-4 εκτός έδρας).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε, όσο μπορούσε, στην άμυνα και στην επίθεση, έμεινε στο παρκέ για 34 λεπτά (26 πόντοι, 8/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 3 λάθη, 5 φάουλ), ήταν όμως ξανά φανερό πως χωρίς τον Μπρουκ Λόπεζ στο πλευρό του, η δουλειά του είναι πολύ δύσκολη και ταυτόχρονα είναι πολύ εύκολο για τους αντιπάλους του να χτυπήσουν το Μιλγουόκι στη ρακέτα. Χόλιντεϊ (19 πόντοι, 8 ασίστ), Άλεν (18 πόντοι, 4/7 τρίποντα) ακολούθησαν σε απόδοση τον Greek Freak και όλοι περιμένουν την επιστροφή των τραυματιών για να ξεκινήσουν μαζί την αντεπίθεση.

Μεγάλο ματς από τον Τρέι Γιανγκ που διέλυσε κάθε πλάνο των Μπακς (42 πόντοι, 8/13 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη σε 32 λεπτά), με τον Τζον Κόλινς (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τον Κλιντ Καπέλα (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) να τον συμπληρώνουν χωρίς υπερβολές. Η Ατλάντα είχε 23 περισσότερα ριμπάουντ και 13 περισσότερες επιθέσεις, κάλυψε την απουσία του Ντι’ Άντρε Χάντερ και πήρε δίκαια την νίκη.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, ο πρώτος από τα πέντε σερί εντός έδρας παιχνίδια, αυτό με τους Λος Άντζελες Λέικερς (ξημερώματα Πέμπτης στις 02:30) που δεν ξέρουν ακόμη αν θα έχουν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς μαζί τους.