18.8 C
Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

18.8 C

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 83-60 τη Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ

Τη δέκατη νίκη του στην Ευρωλίγκα πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 83-60 της Μπάγερν Μονάχου στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση καθώς από τα πρώτα λεπτά ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα και προηγήθηκαν με 49-24 στο ημίχρονο.

Συγχρόνως η καλή κυκλοφορία της μπάλας και οι εκτελέσεις των Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ έφεραν τους Πειραιώτες στο 10-0 στα μισά της πρώτης περιόδου.

Μπορεί ο Γιάραμαζ να βρήκε εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν άλλαξαν το πλάνο τους.

Συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και στην επίθεση να περνούν την μπάλα μέσα στη ρακέτα και έφτασαν στην επικράτηση με χαρακτηριστική ευκολία.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 13 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντόρσεϊ 10 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Λαρεντζάκης 15 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 3 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ (0/3 σουτ), Τόμας 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές), Γουόλντεν 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρίβερς 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χάντερ 9 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάραμαζ 6 (2), Λούτσιτς 8 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζορτζ, Ομπστ 8 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 10 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίλινγκ