Δρόμος μεγάλου πλάτους – διπλής κυκλοφορίας οχημάτων-, πράσινος, με απρόσκοπτη θέα στον αττικό ουρανό λόγω της χαμηλής δόμησης, με ξεχωριστά δείγματα μοντέρνας αρχιτεκτονικής δίπλα σε παλιά σπίτια και τις γνωστές αστικές πολυκατοικίες, η οδός Αρχιμήδους ξεκινά από τη Μάρκου Μουσούρου και φτάνει μέχρι την Πλατεία Πλαστήρα. Το σημείο που ο δρόμος περνά από την πίσω πλευρά του Παναθηναϊκού Σταδίου (τον πράσινο χώρο απόληξης του Αρδηττού ουσιαστικά) ίσως είναι από τα ομορφότερα ενώ λίγο πριν φτάσει στην πλατεία Πλαστήρα εντοπίζεται η περισσότερη κίνηση, με γνωστά μαγαζιά εστίασης και εμπορική δραστηριότητα. Η ονομασία του δρόμου αναφέρεται στον Αρχιμήδη τον Συρακούσιο, σπουδαίο μαθηματικό της αρχαιότητας, φυσικό, μηχανικό, εφευρέτη και αστρονόμο.
![0_Enas-dromos-mia-istoria](https://athina984.gr/wp-content/uploads/2021/04/0_Enas-dromos-mia-istoria-2-1068x608.jpg)
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
ΑΘΗΝΑ +