20.2 C
Σάββατο, 1 Ιουνίου, 2024

20.2 C

Ανατροπή και πρόκριση στον τελικό του Champions League για τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ένα ακόμα τρόπαιο στο Champions League θα διεκδικήσει η Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε με 3-1 τη Μάντσεστερ Σίτι στην Ισπανία.

Στις 28 Μαΐου στο Παρίσι θα αντιμετωπίσει τη Λίβερπουλ στον τελικό της διοργάνωσης.

Η αγγλική ομάδα προηγήθηκε με τον Μαχρέζ στο 73’ του αγώνα και έδειξε να κρατά στα χέρια της την πρόκριση.

Όμως οι γηπεδούχοι με τον Ροντρίγκο να σκοράρει στο 90’ και το 91’ ισοφάρισαν το σκορ πρόκρισης των αντιπάλων τους, ενώ στο 95’ στα πρώτα λεπτά της παράτασης ο Μπενζεμά με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στην Ρεάλ.

Οι Μαδριλένιοι κράτησαν το 3-1 έως το τέλος της παράτασης και έφτασαν σε μια μεγάλη πρόκριση.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο (115’ Βαγιέχο), Νάτσο, Μεντί, Κασεμίρο (75’ Ασένσιο), Κρόος (67’ Ροντρίγκο), Μόντριτς (75’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Μπενζεμά (105’ Θεμπάγιος), Βινίσιους (115’ Βάθκεθ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (72’ Γκουντογκάν). Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι (99’ Στέρλινγκ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρόινε (72’ Ζιντσένκο), Μαχρέζ (85’ Φερναντίνιο), Ζεσούς (78’ Γκρίλις), Φόντεν.