Η Ευαγγελία Πλατανιώτη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ελεύθερο πρόγραμμα της καλλιτεχνικής κολύμβησης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στη Βουδαπέστη.
Είναι το δεύτερο μετάλλιο για την ελληνίδα πρωταθλήτρια στη διοργάνωση, μετά το χάλκινο στο τεχνικό πρόγραμμα.
Με 91.7667 βαθμούς στον τελικό του σόλο (ελεύθερο πρόγραμμα), η Ευαγγελία Πλατανιώτη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.
Η Ινούι από την Ιαπωνία πήρε το χρυσό με 95.3667 βαθμούς. Δεύτερη η Ουκρανή, Μάρτα Φιεντίνα με 93.8000 βαθμούς.
Ανδρέας Χανιάς