Η Ευαγγελία Πλατανιώτη θα αγωνιστεί το απόγευμα της Τετάρτης στον τελικό του ελεύθερου σόλο της καλλιτεχνικής κολύμβησης και δείχνει έτοιμη για το δεύτερο μετάλλιό της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.
Το δεύτερο μεγάλο ραντεβού για την Ευαγγελία Πλατανιώτη έφτασε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου. Η σπουδαία Ελληνίδα αθλήτρια το απόγευμα της Τετάρτης (17.00, ΕΡΤ) αγωνίζεται στον τελικό του ελεύθερου σόλο της καλλιτεχνικής κολύμβησης.
Στον τελικό προκρίθηκε με την τρίτη καλύτερη επίδοση με το εντυπωσιακό 90,4000 β. πίσω μόνο από την Γιαπωνέζα Γιουκίκο Ινούι (94,5667) και την Ουκρανή Μάρτα Φιεντίνα με (92,6333).
Οι τρεις τους, με αυτήν ακριβώς τη σειρά, κατέκτησαν τα μετάλλια και στο τεχνικό σόλο και όπως όλα δείχνουν το ίδιο θα συμβεί και στο ελεύθερο.
Απόστολος Βαξεβανέλλης