Το πρώτο μετάλλιο στο 36ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου, που διεξάγεται στη Ρώμη, είναι πολύ πιθανό να πανηγυρίσει την Παρασκευή η Ελλάδα.
Η Ευαγγελία Πλατανιώτη αγωνίζεται στις 4 μ.μ. στον τελικό του τεχνικού προγράμματος του σόλο, αγώνισμα στο οποίο είχε κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στην αντίστοιχη περσινή διοργάνωση, ενώ στο πρόσφατο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.
Βάσει προγνωστικών, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αναμένεται να μονομαχήσει για τη δεύτερη θέση με την επί χρόνια αντίπαλό της, την Ιταλίδα Λίντα Τσερούτι, ενώ μεγάλο φαβορί του αγωνίσματος είναι η Ουκρανή Μάρτα Φιέντινα.
Απόστολος Βαξεβανέλλης