Με τέρμα της Ελευθερίας Πλευρίτου 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, η Ελλάδα κέρδισε 9-8 την Ουγγαρία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο στο Σπλιτ.
Η Ελλάδα κέρδισε 9-8 την Ουγγαρία (δεύτερη στο πρόσφατο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης) στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος γυναικών στο Σπλιτ.
Το «χρυσό» γκολ η Ελευθερία Πλευρίτου, 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Η εθνική με τη νίκη που έκανε όχι μόνο βρίσκεται αγκαλιά με την οκτάδα, αλλά πραγματοποίησε και τεράστιο βήμα για την είσοδο και στην τετράδα αφού εάν τερματίσει ψηλά στον όμιλό της (περνάνε απευθείας οι 4 ομάδες στα προημιτελικά), τότε θα έχει εύκολο χιαστί για να περάσει στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.