Στον Εισαγγελέα προσήχθη στις 11:45 το πρωί ο 52χρονος, ο οποίος αναμένεται να απολογηθεί για την επαναλαμβανόμενη κακοποίηση των 3 παιδιών του, 4, 13 και 15 ετών.
Ο κατηγορούμενος αντιμετωπίζει της κατηγορίες της ενδοοικογενειακής βίας σε βάρος της συζύγου και των τριών παιδιών και της πρόκλησης απλής σωματικής βλάβης σε βάρος του γείτονα που επενέβη χθες το μεσημέρι, προκειμένου να σταματήσει ο μαινόμενος πατέρας να χτυπά ανελέητα την 15χρονη κόρη του.
Ο 52χρονος επιτέθηκε και στον γαμπρό του γείτονα που επίσης επενέβη για τα σώσει το κορίτσι . Εντύπωση έχει προκαλέσει η απραξία της συζύγου του και μητέρας των παιδιών, η οποία, παρότι είναι και η ίδια θύμα, εξακολουθεί και τον υποστηρίζει ακόμη και μετά τη σύλληψη του.
Σύμφωνα με πληροφορίες της ΕΡΤ Χανίων, άμεση ήταν η παρέμβαση της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Δήμου Χανίων. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα Χανιά λειτουργεί ξενώνας κακοποιημένων γυναικών και παιδιών, με ευθύνη του Δήμου. Τα δύο μεγαλύτερα παιδιά και θύματα της επίθεσης, αναμένεται επίσης να καταθέσουν μήνυση σε βάρος του πατέρα τους.