Το Κάουνας φαίνεται πως είναι το μεγάλο φαβορί για να φιλοξενήσει το Final 4 της Euroleague.
Μετά την αποχώρηση του Μπερτομέου από τον προεδρικό θώκο της διοργανώτριας της Euroleague, η Κωνσταντινούπολη έχασε σημαντικό έδαφος και το Κάουνας προβάλλει ως το φαβορί για την τελική φάση της φετινής διοργάνωσης.
Η λιθουανική πόλη δεν έχει φιλοξενήσει ποτέ Final 4, με την εντυπωσιακή «Ζαλγκίρειο Αρένα» να έχει ανοίξει τις πύλες της το 2011 και να είναι χωρητικότητας 15.400 φιλάθλων.
Πρόκειται για ένα γήπεδο που καλύπτει τις απαιτήσεις της Euroleague και μπορεί να φιλοξενήσει πολύ άνετα τη διοργάνωση και σε μία χώρα μάλιστα που λατρεύουν το μπάσκετ και κινείται στα πρότυπα του ΝΒΑ στην οργάνωση.
Απόστολος Βαξεβανέλλης