25.9 C
Παρασκευή, 2 Αυγούστου, 2024

25.9 C

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα σε φιλικό αγώνα

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε την Κύπρο ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, επικράτησε με σκορ 1-0 της Νέας Σαλαμίνας στην Αμμόχωστο με το γκολ του Σπόραρ στο 30ο λεπτό του ματς, κλείνοντας με νίκη την μίνι προετοιμασία του στο «Νησί της Αφροδίτης».

Δύο πρόσωπα έδειξαν και πάλι στο ματς οι «πράσινοι» που πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ματς Κυπέλλου με τον Βόλο στις 15 Δεκεμβρίου.

Αξιο κριτικής είναι μόνο το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο αγωνίστηκαν οι περισσότεροι βασικοί παίκτες του Παναθηναϊκού, με τον Βραζιλιάνο Μπερνάρ να ξεδιπλώνει το ταλέντο του και τον Αντρατζ Σπόραρ να πιστοποιεί την εκτελεστική του δεινότητα σημειώνοντας με πανέμορφο σουτ το μοναδικό γκολ του αγώνα (30’), χαρίζοντας τη νίκη στους πράσινους με 1-0.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Ντιακιτέ (46’ Μάντζεκ), Σεργίου (46’ Βίκτωρος), Νικολάου (46’ Οφόρι), Άδωνη (46’ Λέουκο), Μιγκελίτο (46’ Καρλίτος), Μαργκάσα (46’ Φιάκας), Κουμουρής (46’ Φελίπε), Ντορεγκαράι (46’ Σταλόνε), Τιάγκο (46’ Κλίμοβιτς), Μπότεακ (46’ Τσίκο).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Κώτσιρας (62’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ (45’ Πούγγουρας), Μάγκνουσον (68’ Σάρλια), Χουάνκαρ (62’ Σάντσες), Πέρεθ (62’ Συμεωνίδης), Τσόκαϊ (80’ Σιδεράς), Παλάσιος (46’ Κυριόπουλος), Μπερνάρ (68’ Σαβιέρ), Βέρμπιτς (68’ Κρυπαράκος), Σπόραρ (62’ Καμπετσής).