Ο Παναιτωλικός άλλαξε χέρια, καθώς ο Φώτης Κωστούλας πούλησε τις μετοχές του στην οικογένεια Καμίνσκι, που δραστηριοποιείται στην Αμερική.
Την Πέμπτη έκλεισε ένα μεγάλο κεφάλαιο στον Παναιτωλικό, με την ιστορική εποχή του Φώτη Κωστούλα να ολοκληρώνεται ύστερα από 18 χρόνια στην ομάδα του Αγρινίου.
Νέοι ιδιοκτήτες είναι η οικογένεια Καμίνσκι, και συγκεκριμένα ο πατέρας Μάτσιελ και ο γιος, που δραστηριοποιούνται στην Αμερική και έχουν πολωνική καταγωγή. Οι Καμίνσκι δραστηριοποιούνται στον χώρο των Real estate στις ΗΠΑ, ενώ τον περασμένο Σεπτέμβριο είχαν επαφές με την Έβερτον, καθώς ενδιαφέρονταν να αγοράσουν την ομάδα της Premier League.
Ο νέος ιδιοκτήτης της ομάδας αναμένεται να βρεθεί στο Αγρίνιο εντός της ημέρας, ενώ η μεταβίβαση των μετοχών έχει προχωρήσει στην Επαγγελματική Επιτροπή Αθλητισμού. Πρόκειται για μία υπόθεση που “έτρεχε” εδώ και μήνες κάτω από άκρα μυστικότητα και το deal πήρε σάρκα και οστά.
Τις επόμενες ώρες θα γίνουν και οι ανακοινώσεις για τη διάδοχή κατάσταση και θα γνωστοποιηθούν περισσότερες λεπτομέρειες για το πλάνο του νέου μεγαλομετόχου του Παναιτωλικού, αλλά και το πώς θα πορευτεί ο σύλλογος.
Απόστολος Βαξεβανέλλης