28.1 C
Δευτέρα, 19 Αυγούστου, 2024

28.1 C

Europa League: Πολύ κοντά στην πρόκριση η Σεβίλλη

Συναρπαστικές ήταν οι πρώτες αναμετρήσεις για τα play off του Europa League. Στη «Μπάι Αρίνα» μετά από συνεχείς εναλλαγές στο σκορ η Μονακό νίκησε 3-2 τη Λεβερκούζεν, με τον αμυντικό Ντισασί να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στη Λισαβόνα η Σπόρτινγκ ισοφάρισε στο 94΄ τη Μίντιλαντ, η οποία -παρότι παραπαίει στη Δανία- ήταν εξαιρετική και είχε «αγκαλιάσει» τη νίκη με γκολ από το 77΄ του Αιγύπτιου Ασούρ που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα.

«Μίνι» έκπληξη έγινε και στο Τορίνο, όπου η Ναντ κράτησε στο 1-1 τη Γιουβέντους. Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» εμφανίστηκε η… γνωστή Σεβίλλη, απόλυτη κυρίαρχος του θεσμού, που με το 3-0 επί της Αϊντχόφεν είναι η μόνη από τις συμμετέχουσες που ουσιαστικά εξασφάλισε από τώρα την πρόκριση στους «16». Κι αυτό σε μια σεζόν που δεν τα πηγαίνει καθόλου καλά στην La Liga.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ