Η Μαρία Σάκκαρη, ξεπέρασε με άνεση το υψηλό εμπόδιο της Πάουλα Μπαδόσα στη Μαδρίτη και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.
Σερβίροντας πολύ καλά σε όλο τον αγώνα, η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της 25χρονης Ισπανίδας (Νο.42) με 6-4, 6-4 και θα παίξει στην οκτάδα της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα της.
Τώρα, στα προημιτελικά, η Μαρία Σάκκαρη θα βρει απέναντί της, την Ιρίνα-Καμέλια Μπέγκου (Νο35 της κατάταξης), η οποία απέκλεισε την Σαμσόνοβα (Νο18), νωρίτερα με 2-0 σετ.
Ανδρέας Χανιάς