28.4 C
Τετάρτη, 24 Ιουλίου, 2024

28.4 C

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 2-2 στη σειρά με την Παρτίζαν και έστειλε τον τελικό σε 5ο παιχνίδι

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και με απροσπέλαστη άμυνα, έκανε το 2-2 στη σειρά με την Παρτίζαν ο Ερυθρός Αστέρας, επικρατώντας με 68-56.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν σοβαρή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και οδήγησε τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα κρίνει και τον νικητή της Αδριατικής Λίγκας.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 20-13 στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες δεν ήταν τόσο παραγωγικές στο φτωχό -από άποψη σκοραρίσματος- δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 32-24 υπέρ των γηπεδούχων.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους, η ομάδα του Ιβάνοβιτς πάτησε το γκάζι, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +17 (49-32), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 49-39, με ένα γρήγορο 7-0 της Παρτίζαν.

Ωστόσο, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος πήρε τη νίκη με 68-56 και έστειλε τη σειρά σε 5ο τελικό.