Την εξαιρετική πορεία που διαγράφει στο «500άρι» του Βερολίνου θέλει να συνεχίσει κόντρα στη Μιρκετά Βοντρούσοβα η Μαρία Σάκκαρη.
Μετά την άνετη επικράτησή της επί της Σασνόβιτς (2-0 σετ), η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα ψάξει ακόμη μία νίκη στο tour, αφενός για την πρόκριση στα ημιτελικά, αφετέρου για να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πριν το επερχόμενο Wimbledon (3-16 Ιουλίου).
Όσον αφορά την Τσέχα τενίστρια, βρίσκεται στο Νο. 53 της παγκόσμιας κατάταξης είναι μία πολύ καλή και επικίνδυνη αντίπαλος. Η μεγαλύτερη επιτυχία της μέχρι στιγμής, ήταν το 2019, όταν έφτασε στον τελικό του Roland Garros, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Άσλεϊ Μπάρτι.
Οι δύο τενίστριες έχουν μόλις μία φορά στο παρελθόν, με την Τσέχα να επικρατεί 2-0 στο τουρνουά της Ρώμης, το οποίο διεξήχθη πριν περίπου έναν μήνα. Φυσικά, το γεγονός πως επιθυμεί να πάρει μία άτυπη ρεβάνς, θα δώσει επιπλέον κίνητρο στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση την τελευταία εβδομάδα.
Ανδρέας Χανιάς