«Παρών» στην ψηφοφορία για την επανεκλογή του Κώστα Τασούλα στο αξίωμα του Προέδρου της Βουλής, πρόκειται να ψηφίσει η Πλεύση Ελευθερίας.
Όπως διευκρινίζουν από το κόμμα της Ζωής Κωνσταντοπούλου,η απόφαση για «παρών» έχει να κάνει με λόγους αρχής, «χωρίς να ενέχει προσωπική μορφή προς τον προτεινόμενο Πρόεδρο, με τον οποίο προσβλέπουμε σε μια εποικοδομητική συνεργασία στο πλαίσιο της κοινοβουλευτικής λειτουργίας».
Από την «Πλεύση Ελευθερίας»,πάντως, δηλώνουν πρόθυμοι να στηρίξουν κάθε θετική πρωτοβουλία του Προέδρου της Βουλής, υποβάλλοντας προτάσεις για την ενίσχυση της κοινοβουλευτικής λειτουργίας και της δημοκρατίας.
Δημήτρης Ράντος