Με τον υδράργυρο να χτυπά κόκκινο στο κέντρο της Αθήνας, ο Δήμος Αθηναίων, επιχειρώντας να «ανακουφίσει» τους πολίτες που παραμένουν στο κλινόν άστυ και δεν μπόρεσαν να αποφύγουν μετακινήσεις, προσέφερε σήμερα δωρεάν μπουκάλια με νερό.
Στο «περίπτερο δροσιάς» που έστησε στην πλατεία Συντάγματος ο Δήμος, εργαζόμενοι προσέφεραν ανάσες δροσιάς στους διερχόμενους εργαζόμενους και τουρίστες.
Ειδική μάλιστα πρόβλεψη υπήρξε για τους αδέσποτους τετράποδους φίλους της Αθήνας, για τους οποίους είχαν τοποθετηθεί ποτίστρες που ανανεώνοντας συχνά με φρέσκο νερό.
«Στο κόκκινο οι θερμοκρασίες στην Αθήνα
Για αυτό κάνουμε στάση δροσιάς στην πλατεία Συντάγματος!
Δροσερό νερό για τους περαστικούς αλλά και ποτίστρες για τους τετράποδους φίλους μας!» αναφέρει σε ανάρτησή του στα social media ο Δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης.