Την πρόκριση στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του ομαδικού, εξασφάλισε η Εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα.
Οι Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Μαρία-Έλλη Αλζιγκούζη, Σοφία Μαλκογεώργου, Δανάη Καριώρη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Μαρία Καραπαναγιώτου, Ελένη Φραγκάκη και Ζωή Καράγγελου συγκέντρωσαν 221.8460 βαθμούς και κατέλαβαν την ένατη θέση στον προκριματικό, που έγινε τα ξημερώματα. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να «βγάλει» όλο το πρόγραμμά της («έχασε» τέσσερις ασκήσεις), κάτι που σημαίνει ότι έχει περιθώρια για μία καλύτερη εμφάνιση στον τελικό.
Μακράν κορυφαία του προκριματικού ήταν η Κίνα με 322.2731 βαθμούς, ακολουθούμενη από την Ισπανία (294.9313β.) και την Ιαπωνία (293.4522β.).
Ο τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή στις 13:30.
Απόστολος Βαξεβανέλλης