29.2 C
Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

29.2 C

Έβδομη η Ρακοπούλου στις κορασίδες, όγδοος ο Σερτζετάκης στους παίδες

Με τις κούρσες των 5χλμ. στις κατηγορίες παίδων και κορασίδων, άνοιξε το πρωί στην Κέρκυρα η αυλαία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος νέων στην κολύμβηση σε ανοιχτή θάλασσα.

Από ελληνικής πλευράς, αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Αντώνης Σερτζετάκης, Αντωνία Ρακοπούλου και Ειρήνη Ψαρουδάκη, που κατάφεραν να πλασαριστούν στην πρώτη οκτάδα.

Αναλυτικά, στα 5χλμ. κορασίδων η Ρακοπούλου τερμάτισε 7η σε 1ωρ.02:51.4 και η Ψαρουδάκη 8η σε 1ωρ.02:54.6, ενώ η Ελισάβετ Ναστοπούλου ήταν 15η σε 1ωρ.03:40.8, μεταξύ 28 αθλητριών που αγωνίστηκαν. Νικήτρια, και μάλιστα με μεγάλη διαφορά, αναδείχθηκε η Βρετανή Εϊμελι Μπόλκσιτζ με χρόνο 1ωρ.00:20.0, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν επίσης η Ναπσουγκάρ Νάγκι από την Ουγγαρία (1ωρ.01:36.1) και η Αλμπα Ρούμπιο από την Ισπανία (1ωρ.01:52.1).

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των παίδων, ο Σερτζετάκης κάλυψε την απόσταση των 5 χιλιομέτρων σε 58 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα, καταλαμβάνοντας την όγδοη θέση, μεταξύ 28 αθλητών. Ο Γιάννης Πετράκης ήταν 14ος με χρόνο 59:40.2 και ο Κωνσταντίνος Χουρδάκης 15ος με 59:43.7. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Μάτε Καρπάτι με 57:28.8, με δεύτερο τον Ιταλό Μικέλε Πετσόλι (57:56.7) και τρίτο τον Γερμανό Λέο Λέφερκους (57:57.6).

Οι αγώνες συνεχίζονται το απόγευμα (4 μ.μ.), με τα 7,5χλμ. των κατηγοριών εφήβων/νεανίδων.