Κυριακή, 18 Αυγούστου, 2024

32.9 C

«Σίφουνας» η Ρεάλ στην Πόλη

Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί των Ντάλας Μάβερικς, η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Αναντολού Εφές στην Πόλη, γράφοντας το «δύο στα δύο» στην εφετινή Euroleague.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε με 103-80 της τουρκικής ομάδας, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη δεύτερη ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διοργάνωση.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών, ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε, ο οποίος σημείωσε τους 16 από τους 26 πόντους της Ρεάλ στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν οι Ισπανοί εξασφάλισαν μία διαφορά 17 πόντων (9-26). Ο Γάλλος φόργουορντ συνέχισε την πειστική του εμφάνιση (τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 3/3 τρίποντα) και με τον Μάριο Χεζόνια να μπαίνει στην… εξίσωση οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο σερί 15-0 της Αναντολού, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 και «καθαρίζοντας» την αναμέτρηση στην τρίτη περίοδο, όταν διαμόρφωσαν το μη αναστρέψιμο 60-80 (στο 30΄).

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 41-55, 60-80, 80-103