Την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου, δηλαδή στις 29 Οκτωβρίου, τα ξημερώματα, θα γυρίσουμε τους δείκτες των ρολογιών μας μία ώρα πίσω, κερδίζοντας έτσι μια ώρα ύπνου.
Το ρολόι μας στις 04:00 τα ξημερώματα θα πρέπει να δείχνει 03:00.
Η αλλαγή της ώρας τέθηκε για πρώτη φορά σε εφαρμογή κατά τον 20ο αιώνα για την εξοικονόμηση ενέργειας, μέσω της αξιοποίησης του ήλιου και του φυσικού φωτός. Το μέτρο υιοθέτησαν οι χώρες της Ευρώπης και ιδιαίτερα κατά την πετρελαϊκή κρίση του ’70.
Από το 2001, η Οδηγία 2000/84/ΕΚ καθορίζει την αλλαγή ώρας και υποχρεώνει όλα τα κράτη-μέλη να πηγαίνουν σε θερινή ώρα την τελευταία Κυριακή του Μαρτίου και να επιστρέφουν στη χειμερινή ώρα την τελευταία Κυριακή του Οκτωβρίου.