30.2 C
Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024

30.2 C

Μπακς-Χιτ 122-114: Κορυφαίοι Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ

Στις νίκες επέστρεψαν οι Μπακς, που αφήνοντας πίσω τους το χθεσινό σοκ από τους Χοκς επιβλήθηκαν 122-114 των Χιτ.

Το Μιλγουόκι κυριάρχησε μετά τη δεύτερη περίοδο, έφτασε σε διψήφιες διαφορές πριν το ημίχρονο και μπαίνοντας στο τελευταίο δωδεκάλεπτο έφτασε στο 103-78 (+25). Το Μαϊάμι πλησίασε στους έξι (115-109) με 1:22 να απομένει, αλλά ένα γκολ-φάουλ του Γιάννη Αντετοκούνμπο τελείωσε οριστικά την προσπάθεια αντεπίθεσης.

Ο Greek Freak ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με 33 πόντους (8/11 βολές, 11/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 τάπα και 2 λάθη σε μόλις 32 λεπτά. Πολύ καλός και ο Ντέμιαν Λίλαρντ με 25 πόντους (7/14 σουτ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 16 πόντους πρόσφερε από τον πάγκο ο Μπόμπι Πόρτις. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκε, ενώ ο Κρις Μίντλετον ακόμη προσπαθεί να επανέλθει και περιορίστηκε σε 5 πόντους σε 17 λεπτά.

Για το Μαϊάμι, που υποχώρησε στο 1-3 (0-3 εκτός έδρας), ο Τζίμι Μπάτλερ έμεινε πολύ χαμηλά, με 13 πόντους και 4/11 σουτ. Ο Τάιλερ Χίρο με 35 πόντους «κουβάλησε» την ομάδα του Έρικ Σπόελστρα, που παρατάχθηκε χωρίς τον Μπαμ Αντεμπάγιο.