Εξακολουθεί να μαίνεται η μεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε το απόγευμα του Σαββάτου στην περιοχή Εξωχώρα, στη βόρεια πλευρά της Ζακύνθου.
Αυτή τη στιγμή για την κατάσβεση της πυρκαγιάς επιχειρούν 44 πυροσβέστες με 16 οχήματα.
Μάλιστα σύμφωνα με τοπικά μέσα ενημέρωσης, χθες το βράδυ έφυγε άδειο καράβι που εκτελεί το δρομολόγιο Ζακύνθου – Κυλλήνης, προκειμένου να μεταφέρει πυροσβεστικά οχήματα και πεζοπόρα τμήματα για να συνδράμουν στις προσπάθειες τον τοπικών δυνάμεων.
Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος, ενισχύονται οι δυνάμεις στη δασική πυρκαγιά στις Μαριές Ζακύνθου με 26 πυροσβέστες και 7 οχήματα που μεταβαίνουν ακτοπλοικος από Κυλλήνη. Με την αφιξή τους, συνολικά θα επιχειρούν 44 πυροσβέστες με 2 ομάδες πεζοπόρων τμημάτων και 16 οχήματα.…
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) February 10, 2024