Κοντά στην πλατεία Καραϊσκάκη και τον σταθμό Μετρό “Μεταξουργείο”, στο νούμερο 54 της οδού Φαβιέρου βρισκόταν το κτήριο όπου έζησε και στέγασε το σατιρικό περιοδικό «Η Γάμπα», ο Κώστας Καρυωτάκης. Στο σημείο αυτό, τη δεκαετία του 1930 πραγματοποιήθηκε η ανέγερση του πανδοχείου με την ονομασία «Λούβρον», με όψεις στις οδούς Φαβιέρου, Χίου και Μυρρινουσίων. Το πενταώροφο εκλεκτικιστικό κτήριο με τα κάγκελα ιδιαίτερου σχεδίου στα μπαλκόνια του και τους ψευδοκίονες με κιονόκρανα στις δύο όψεις, τα τελευταία χρόνια ανακαινίστηκε και χρησιμοποιείται πάλι ως ξενοδοχείο με νέα ονομασία.
«Ανακαλύψτε τα κτήρια που στολίζουν την Αθήνα στο www.monumenta.org»