33.7 C
Τρίτη, 30 Ιουλίου, 2024

33.7 C

Νίκη για την Εθνική ανδρών μπάσκετ με 72-74 επί της Ολλανδίας

Η Εθνική ομάδα των ανδρών έδειξε ότι είναι φτιαγμένη από σκληρό… μέταλλο, καθώς κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 74-72 επί της Ολλανδίας στη Χάγη και να κάνει το 2/2 στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025.

Κι αυτό διότι αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες με τις απουσίες των Ουόκαπ, Μήτογλου, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη, αλλά και τα προβλήματα με τους Μήτρου-Λονγκ και Αντετοκούνμπο.

Παρόλα αυτά στο τέλος είχε το σθένος και το καθαρό μυαλό για να πάρει τις σωστές αποφάσεις και να φτάσει στην επικράτηση.

Η Εθνική ομάδα έκανε πολύ κακή εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Ολλανδούς να εξαναγκάζουν τους γκαρντ της «γαλανόλευκης» σε εύκολα λάθη και κακές επιλογές πιέζοντάς τους ασφυκτικά.

Την ίδια στιγμή η Ελλάδα δεν έβρισκε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης 2-3 των γηπεδούχων με πολλά άστοχα περιφερειακά σουτ, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσε να σταματήσει το γρήγορο τέμπο των αντιπάλων που έβγαιναν σε απανωτούς αιφνιδιασμούς.

Έτσι η Ολλανδία με επιμέρους σκορ 19-2 προηγήθηκε με 31-18 στο 15’ παίρνοντας σαφές προβάδισμα.

Οι διεθνείς μας με χαμηλό σχήμα και τους Καλαϊτζάκη, Λούντζη, Μωραϊτη να πιέζουν ασφυκτικά σε όλο το γήπεδο τους αντίπαλους γκαρντ κατάφεραν να… σπάσουν το ρυθμό των Ολλανδών και να μειώσουν στο ημίχρονο σε 39-32 έχοντας 4/12 τρίποντα, 12 ριμπάουντ (έναντι 20), 11 λάθη και 7 ασίστ.

Η «γαλανόλευκη» είχε περιορίσει τα λάθη, δεν έκανε βεβιασμένα περιφερειακά σουτ γυρίζοντας τη μπάλα με υπομονή και έφτανε στο καλάθι με καλύτερες προϋποθέσεις κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 58-62.

Το παιχνίδι πήγε στον πόντο με τις δύο ομάδες να βγαίνουν στην τελική ευθεία ισόπαλες (70-70 στο 38’).
Το παιχνίδι ισορρόπησε στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο –πόντο (70-70 στο 38’) και στο 1.13’’ ο Σάφτενααρ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 71-70, ενώ στα 29’’ ο Τολιόπουλος με ωραία προσπάθεια έδωσε προβάδισμα με 71-72!

Οι διεθνείς μας έκλεψαν τη μπάλα μετά το άστοχο τρίποντο του Φράνκε και ο Χαραλαμπόπουλος έκανε με κάρφωμα το 71-74 στα 3’’ και ο Κλουφ που έχασε τη δεύτερη βολή δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο 1’’ μια και ο Κουζέλογλου άρπαξε το ριμπάουντ με την Ελλάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 72-74.
Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κλουφ 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτενααρ 13 (4 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 8 (2/8 τρίποντα), Βαν Όικ 3 (1), Βαν ντερ Βούρστ ντε Βρις 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βέρβερς 8 (2), Ουίλιαμς

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 μπλοκ), Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 14 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάοουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 26 (5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζούγρης