Ο Απόλλων Λεμεσού υποδέχεται την ΑΕΚ σε φιλική αναμέτρηση με αφορμή τη συμπλήρωση 70 ετών ιστορίας του κυπριακού συλλόγου.
Η Ένωση φιλοξενείται στις 19:00 (Cosmote Sport 1) από τον Απόλλωνα Λεμεσού, σε αγώνα που θα διεξαχθεί στο Alphamega Stadium με αφορμή τον εορτασμό για τη συμπλήρωση 70 ετών ιστορίας του κυπριακού συλλόγου.
Το ματς είναι sold out, με χιλιάδες φίλους του Απόλλωνα να δίνουν το παρών αλλά και φίλους της ΑΕΚ από τη Μεγαλόνησο να έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα.
Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν θα μπορέσει να αποτελέσει και τόσο ενδεικτικό δείγμα γραφής, καθώς η ΑΕΚ δεν έχει μαζί της τους διεθνείς ποδοσφαιριστές της – με Αθανασιάδη, Ρότα, Μάνταλο, Βίντα, Κάλενς, Γκατσίνοβιτς, Σιμάνσκι, Πινέδα και Γκαρσία να μην είναι στη διάθεση του Πελάδο.
Ο Αργεντινός τεχνικός βέβαια, θα έχει την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει ποδοσφαιριστές που χρειάζονται αγωνιστικό ρυθμό, όπως ο Μουκουντί και ο Ζίνι.
Απόστολος Βαξεβανέλλης