Με δεύτερη νίκη επί της Κρκα και στην Σλοβενία (19-25), ο Ολυμπιακός Σ.Φ.Π./Όμιλος Ξυνή σφράγισε την παρθενική του πρόκριση στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης περνώντας στην 4αδα του ΕΗF European Cup!
Tι κι αν πέρναγε και με ήττα έως 4 γκολ μετά την επικράτηση 31-26 στον πρώτο προημιτελικό της Ηλιούπολης;
O Ολυμπιακός Σ.Φ.Π./Όμιλος Ξυνή επιβλήθηκε της Κρκα και στο Νόβο Μέστο, της Σλοβενίας με 25-19 και ζευγαρώνοντας τις επιτυχίες του πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης στο άθλημα (ΕΗF European Cup)!
Μάλιστα ο -πρωτάρης έτσι κι αλλιώς και στα προημιτελικά- σύλλογος του Πειραιά έφτασε ως εδώ …αψεγάδιαστος κι απόλυτος, έχοντας σε 8 αναμετρήσεις ισάριθμες νίκες
Στην τετράδα του EHF European Cup, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φερεντσβάρος-Τατράν Πρεσόφ, για την πρόκριση στον τελικό.