Τετάρτη, 17 Ιουλίου, 2024

37.1 C

«Διπλό» τίτλου η Παρί στο «Βελοντρόμ» με 10 παίκτες

Η ξέφερενη πορεία της Παρί Σεν Ζερμέν προς τον τίτλο της Ligue 1 συνεχίστηκε και στο ντέρμπι με την Μαρσέιγ.

Αν και η ομάδα του Λουίς Ενρίκε αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 40ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Μπεράλντο, αυτό δεν την εμπόδισε να περάσει νικηφόρα από το «Βελοντρόμ» με 2-0 επί της Μαρσέιγ και να «εκτοξεύσει» τη διαφορά από την 2η Μπρεστ στο +12, επτά αγωνιστικές (27η) πριν από το φινάλε της σεζόν!

Να σημειωθεί ότι στο 58′ οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Βερετού, αλλά μετά την χρήση του VAR το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Τα πάντα τελείωσαν στο 85′ με το δεύτερο γκολ των «πρωτευουσιάνων», που προήλθε από τη συνεργασία των Ασένσιο (ασίστ) και Ράμος (σκόρερ), οι οποίοι είχαν περάσει αλλαγή στο ίδιο λεπτό στο β΄ ημίχρονο (64′ ).