21.8 C
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

21.8 C

Madrid Open: H Σβιάτεκ με ανατροπή στα ημιτελικά

H Ίγκα Σβιάτεκ, Νο 1 στον κόσμο, ανέκαμψε από την ήττα του πρώτου σετ για να κερδίσει τη Βραζιλιάνα (Νο 14) Μπεατρίζ Χαντάντ Μαία με 4-6, 6-0, 6-2 και πέρασε στους ημιτελικούς του Mutua Madrid Open, μετά από 2 ώρες και 24 λεπτά αγώνα, εξακολουθώντας την προσπάθεια για τον τρίτο της τίτλο φέτος.

Έκανε «break» για να προηγηθεί με 3-1 στο πρώτο σετ, αλλά η Βραζιλιάνα επέστρεψε για να κάνει «break» δύο φορές, και να πάρει το εναρκτήριο σετ. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που είχε χάσει η Πολωνή στο τουρνουά, αλλά είχε μια εμφατική απάντηση, ολοκληρώνοντας χωρίς να χάσει γκέιμ το δεύτερο σετ, πριν φτάσει επίσης με ευκολία στη νίκη στο τρίτο σετ (6-2).

Για να βρεθεί ξανά στον τελικό θα πρέπει να ξεπεράσει είτε το εμπόδιο της Μάντισον Κις, είτε της Ονς Ζαμπέρ. Τ’ άλλα ζευγάρια των προημιτελικών είναι Γιούλια Πουτιντσέβκα και Έλενα Ριμπάκινα και Αρίνα Σαμπαλένκα με Μίρα Αντρέεβα, που θα γίνουν αύριο Μ. Τετάρτη (1/5).