30.4 C
Σάββατο, 20 Ιουλίου, 2024

30.4 C

Bαλούρ-Ολυμπιακός 30-26: Λύγισε στο τέλος

Ο Oλυμπιακός που, 8 λεπτά πριν το τέλος ήταν ισόπαλος, στο Ρέικιαβικ με την Βαλούρ (24-24) έχασε με 4 γκολ διαφοράς από τους Ισλανδούς (30-26) και χρειάζεται το άλλο Σάββατο (25/05, 20.00) στον επαναληπτικό τελικό νίκη με πέντε γκολ διαφοράς στη ρεβάνς για να κατακτήσει το παρθενικό του ευρωπαϊκό τρόπαιο στο χάντμπολ (ΕΗF European Cup).

Ο αήττητος, μέχρι στην φετινή του ευρωπαϊκή πορεία (12ν. -1 ισοπ.) Ολυμπιακός Σ.Φ.Π./Όμιλος Ξυνή, ήταν ισόπαλος, 8 λεπτά πριν το τέλος, στο Ρέικιαβικ, στον παρθενικό ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας του στο χάντμπολ απέναντι στην Βαλούρ αλλά οι Ισλανδοί έφτασαν στην 13η τους νίκη (σ’ ισάριθμα ματς) στο European EHF Cup, με σκορ 30-26, μετατρέποντας σε …ανηφόρα τον επαναληπτικό τελικό (25/05, 20.00).

Εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» χρειάζονται νίκη με 5 γκολ διαφορά για να πάρουν την πρώτη τους ευρωπαϊκή κούπα στο άθλημα.

Προσπάθειες να πάει ΣΕΦ ο τελικός!

Παρά την ήττα οι Πειραιώτες κάνουν προσπάθειες να στείλουν τον τελικό – που έχει οριστεί για την Χαλκίδα – στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας προκειμένου και περισσότεροι φίλοι τους να παρακολουθήσουν το ιστορικό ματς αλλά και να μην γίνει μακριά από το ιστορικό «λίκνο» του συλλόγου.
Περισσότερα εντός των προσεχών ημερών.
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 7-7, 9-9, 11-10, 14-14 (ημ.) 16-15, 20-18, 21-20, 23-22, 27-24, 30-26
Βάλουρ (Ρούναρσον): Γκούσταφσον, Γκίσλανσον 2, Γιόνσον 3, Σίγκουρντσον, Πόρνταρσον, Πάλσον, Όσκαρσον 10, Στέφανσον 2, Γκούσταφσον 1, Τζούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 5, Νόρντμπεργκ 1, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 3

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π/ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα