31.5 C
Τετάρτη, 3 Ιουλίου, 2024

31.5 C

Η Σάκκαρη ξεκίνησε καλά το τουρνουά Wimblendon

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές το τουρνουά Wimblendon καθώς επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-1) της Αμερικανίδας Μακάρτνεϊ Κέσλερ και προκρίθηκε στον β’ γύρο της διοργάνωσης.

Παίζοντας με καθαρό μυαλό αυτή τη φορά η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, επικράτησε της 24χρονης Αμερικανίδας (Νο.119) με 6-3, 6-1 σε μόλις 71 λεπτά και έδιωξε το… βάρος της πρεμιέρας!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο αθλήτριες να είναι σταθερές πίσω από το σερβίς τους και την Μαρία Σάκκαρη να μένει μπροστά στο σκορ του σετ μέχρι τη δεύτερη αλλαγή πλευράς (2-1). Η Κέσλερ ισοφάρισε και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε τα break points που της εμφανίστηκαν και κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (3-2).

Βέβαια, η Σάκκαρη βρήκε άμεση απάντηση και με break back έφερε ξανά τις ισορροπίες στο σετ για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (4-3). H Ελληνίδα, όμως, δεν σταμάτησε εκεί καθώς πραγματοποίησε δεύτερο break (5-3) και με τις μπάλες στα χέρια έκανε το 6-3 για να πάρει προβάδισμα στον αγώνα.