28.2 C
Σάββατο, 6 Ιουλίου, 2024

28.2 C

Η Σάκκαρη προκρίθηκε στον γ’ γύρο του Wimblendon

Η Μαρία Σάκκαρη κέρδισε με 2-0 σετ την Ολλανδέζα Ρους και προκρίθηκε στον γ’ γύρο του τουρνουά Wimblendon, όπου θα αντιμετωπίσει την Βρετανίδα Ραντουκάνου.

Ήταν η έκτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες με τη Ρους και κόντρα στη συγκεκριμένη αντίπαλο έχει χάσει μόνο ένα σετ!

Μετά από 1.5 χρόνο μετριότατων εμφανίσεων σε Grand Slam, η Μαρία πετυχαίνει επιτέλους δύο σερί νίκες και δείχνει να έχει μπει με άλλη ψυχολογία σε αυτό το τουρνουά. Τώρα, λοιπόν, έχει μπροστά της τη μεγαλύτερη μέχρι τώρα πρόκληση, αφού όχι μόνο θα βρει απέναντί της μια φορμαρισμένη αντίπαλο όπως η Ραντουκάνου, αλλά θα βρει απέναντί της και το βρετανικό κοινό, που θα στηρίξει το… κορίτσι του!

Θα είναι, πάντως, μια ευκαιρία για τη Μαρία να πάρει ρεβάνς για την ήττα της στα ημιτελικά του US Open 2021, όταν πραγματικά φαινόταν ικανή να κατακτήσει το πρώτο Grand Slam στην καριέρα της.