36.4 C
Παρασκευή, 12 Ιουλίου, 2024

36.4 C

Αγγλία – Ελβετία 1-1 (5-3 πέναλτι): Ο Πίκφορντ έκανε τη διαφορά

H Aγγλία νίκησε με 5-3 στα πέναλτι (1-1 κ.δ., παρ.) την Ελβετία και πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό της 10ης Ιουλίου στο Ντόρτμουντ.

Παρότι… ταλαιπωρήθηκε φτάνοντας μέχρι τη διαδικασία των πέναλτι, η Αγγλία ήταν αυτή που πέρασε στα ημιτελικά από το ζευγάρι με την Ελβετία, κερδίζοντας με 5-3 στην ψυχοφθόρο διαδικασία! Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν στο 1-1, με τις δύο ομάδες να είναι ισάξιες στον αγωνιστικό χώρο της Αρένας του Ντίσελντορφ.

Τα «τρία λιοντάρια» είχαν την υπεροχή (χωρίς φάσεις) στο α’ μέρος, με τους «ροσοκροτσιάτι» να ανακτούν τον έλεγχο στην επανάληψη, επίσης χωρίς φάσεις, τουλάχιστον μέχρι το 75ο λεπτό: Τότε ο Εμπολό με κοντινή προβολή ύστερα από γύρισμα του Εντόι άνοιξε το σκορ!

Το ελβετικό προβάδισμα, όμως, κράτησε μόλις ένα πεντάλεπτο, καθώς στο 80′ «μίλησε» η ποιότητα του Σάκα, ο οποίος με ατομική προσπάθεια και άπιαστο σουτ ισοφάρισε σε 1-1! Η Ελβετία είχε ευκαιρίες να πάρει το ματς τόσο στην κανονική του διάρκεια (90’+3′ Τσούμπερ) όσο και στην παράταση (117′ Σακίρι, 119′ Αμντουνί και Βίντμερ).
Σε αυτό το διάστημα οι Άγγλοι αντιπαρέταξαν μόνο μία ευκαιρία με τον Μπέλιγχαμ στο 95′. Το παιχνίδι πήγε στα πέναλτι, όπου ο Πίκφορντ έκανε τη διαφορά πραγματοποιώντας τη μοναδική απόκρουση της διαδικασίας στην εκτέλεση του Ακάντζι, στέλνοντας την Αγγλία στην επόμενη φάση!

Γήπεδο: «Düsseldorf Arena», Ντισελντορφ

ΑΓΓΛΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ 1-1

Σκόρερ: 80′ Σάκα – 75′ Εμπολό

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)

Κίτρινες κάρτες: Κέιν (67’) – Σερ (32’), Βίντμερ (85’)