35.8 C
Κυριακή, 4 Αυγούστου, 2024

35.8 C

«Χρυσός» ο Χουρδάκης στα 5χλμ. εφήβων στην κολύμβηση

Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε για τα ελληνικά «χρώματα» το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών, Εφήβων-Νεανίδων, Παίδων-Κορασίδων, η «αυλαία» του οποίου άνοιξε σήμερα στη Βιέννη, καθώς ο Κωνσταντής Χουρδάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 5 χιλιόμετρα των εφήβων (14-15 ετών).

Ο πρωταθλητής του Τρίτωνα Ηρακλείου ήταν από τα πρώτα μέτρα σταθερά στο γκρουπ των πρωτοπόρων, ενώ στο φίνις τα έδωσε όλα και τερμάτισε πρώτος σε 57:56.70. Ο 15χρονος Χουρδάκης άφησε στην δεύτερη θέση τον Ούγγρο Μάρτον Χούζτι που σημείωσε επίδοση 57:56.91, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τούρκος Χικμέτ Σαμί Κοπαργκίλ με χρόνο 57:57.68.

Στα 5 χιλιόμετρα των εφήβων υπήρχε και δεύτερη ελληνική συμμετοχή, με τον Γιάννη Πετράκη να σημειώνει επίδοση 59:26.67 και να κατατάσσεται 12ος μεταξύ των 26 κολυμβητών που τερμάτισαν.

Στο μεταξύ, στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων, η Ειρήνη Ψαρουδάκη τερμάτισε 16η με χρόνο 1 ώρα 03:40.25, ενώ η Ευφροσύνη Μαρία Ζαφείρη κατέλαβε την 25η θέση με επίδοση 1 ώρα 08:15.17. Για την ιστορία, τα μετάλλια κατέκτησαν η Αμελί Μπλοκσάιντ από τη Μεγάλη Βρετανία (1:00:31.81), η Άνα Μπάρταλος από την Ουγγαρία (1:00:50.64) και η Ιταλίδα Μαχίλα Σπενάτο (1:01:29.43).

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ