30.8 C
Δευτέρα, 22 Ιουλίου, 2024

30.8 C

Εθνική Νέων Ανδρών: Τρίτη στην Ευρώπη

Η Εθνική Νέων Ανδρών νίκησε το Βέλγιο με 70-68 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό της Γκντίνια!

Για δεύτερη σερί χρονιά η Εθνική Νέων Ανδρών ήρθε 3η στην Ευρώπη, καθώς στον μικρό τελικό του Ευρωμπάσκετ U20 στη Γκντίνια της Πολωνίας, επικράτησε του Βελγίου (όπως και πέρυσι) με 70-68!

Το Βέλγιο μπήκε με ένα 6-0 στο παιχνίδι, αλλά σιγά-σιγά ανέβασε στροφές η Εθνική και προσπέρασε 8-9 με τρίποντο του Παρασκευόπουλου. Με ένα 8-0 ξεφύγαμε με 11-17. Η λήξη της α’ περιόδου βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 21-15.

Το Βέλγιο κατάφερε και πάλι να πάρει κεφάλι στο σκορ στην έναρξη της β’ περιόδου (24-23). Λίγο καλύτερο, κράτησε το προβάδισμα στη συνέχεια, και με την Εθνική μας να έχει μπλοκάρει, έφτασε τη διαφορά στους 11 (40-29). Σκορ ημιχρόνου 40-31. Η Ελλάδα είχε 10/15 δίποντα αλλά και 2/12 τρίποντα.
Η Εθνική μείωσε στους πέντε (40-35) στο ξεκίνημα της επανάληψης. Είδε όμως το Βέλγιο να ξεφεύγει πάλι (48-40). Πλησιάσαμε σε 48-44, για να γίνει το σκορ 50-46 στο 30’.

Με τους διεθνείς μας να τα δίνουν όλα, το ματς ήρθε στον πόντο (56-55 στο 33’). Το γαλανόλευκο προβάδισμα ήρθε δια χειρός Κωνσταντινίδη (56-57)! Θρίλερ είχαμε στα τελευταία λεπτά. Ο Καρακώστας με τρίποντο έβαλε μπροστά την Εθνική (63-65 στο 1’20’’)! Το Βέλγιο ισοφάρισε (65-65), με τον Κωνσταντινίδη με νέο τρίποντο να κάνει το 65-68 στα 41’’! Άστοχοι οι Βέλγοι, με τον Κωνσταντινίδη με μια βολή να γράφει το 65-69 στα 10’’. Στο 67-69 το σκορ και ο Κωνσταντινίδης με μια βολή το 67-70. Φάουλ στους Βέλγους, ο Τέμερμαν εύστοχος στην πρώτη (68-70), άστοχος επίτηδες στη δεύτερη, αλλά δεν μπόρεσαν κάτι οι συμπαίκτες του και η Ελλάδα πανηγύρισε τη νίκη!

*Η Εθνική αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό της, Νίκο Πλώτα, ο οποίος τραυματίστηκε στον ημιτελικό με τη Γαλλία.

Διαιτητές: Γιλμάζ (Τουρκία), Μπαλούν (Τσεχία), Μποντζιόρνι (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 15-21, 40-31, 50-46, 68-70

Βέλγιο (Ζομέν): Μέεσεν 9 (1τρ., 9ασ.), Πολέ 3 (1), Τέμερμαν 10 (3), Νουχί 1, Ρέντσελντερς 5 (1), Μπράιαντ 19 (4), Τσιεντά-Μπαλόζι, Γκριμονπρέζ 3, Μπαστιανσέν 1, Μισιά-Ντιό 17 (2τρ., 10ρ.).

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Καρακώστας 9 (1τρ., 5ασ.), Κωνσταντινίδης 19 (2τρ., 5ασ.), Καπετάκης 2, Παρασκευόπουλος 8 (2), Μπουντούρης 8 (2), Βασιλείου 2, Χιτικούδης 2, Σαμοντούροβ 6 (1), Καμπερίδης, Ιωάννου, Ζούγρης 14 (13ρ.).